Blansko – kam se odtud vydat a co vidět?

Blansko patří k vyhledávaným turistickým oblastem. Naplánovali jste si cestu, zarezervovali příjemný hotel či penzion a teď přišlo to nejtěžší – kam se vlastně vydat a čemu dát přednost?

Zámek a muzeum

Krásný zámek, kterému oprava v minulém století vrátila čistotu renesance, se nachází přímo v Blansku. Interiéry vám přiblíží dobový život, v jeho prostorách navíc sídlí také blanenské muzeum. To nabízí expozice zaměřené především na zámecký život a hutnickou tradici. Můžete se tak seznámit jak s figurální litinou, nejstaršímu hutěmi, tak i chemickou laboratoří nebo se seznámit s historií měřící techniky.

Dřevěný kostelík

I pokud nejste nadšencem architektury a historie, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu tohoto kostelíku. Postaven byl totiž na území Podkarpatské Rusi. Je to nejstarší kostel tohoto typu na českém území. Jeho stavba začala už v roce 1601 a do Blanska se dostal teprve v roce 1936.

Klamova huť

Pro ty, kteří více fandí průmyslovým památkám, je v Blansku cílem číslo jedna Klamova huť. Poslední zachovaná huť místních železáren pochází z 19. století. Kromě huti a slévárny sloužila budova také jako zkušebna vodních turbín.

Galerie

Milovníci umění jistě ocení možnost navštívit jednu z blanenských galerií. Vystavují zde především umělci z regionu a tak galerie slouží jako zajímavý kulturní vhled do místní umělecké scény.

Kostel svatého Martina s vyhlídkovou věží

Kostel patří ke klasickým architektonickým památkám na našem území. Na původních základech gotického a později románského kostela vyrostl tento barokní kostel. I ten však byl v pozdějších letech často rozšiřován a přepracováván. Návštěva kostela ovšem stojí za to už kvůli nádherné vyhlídce z věže a zvonu zvaném Poledník, který patří k nejstarším na Moravě. Poblíž se navíc nachází památník a rozárium Karoliny Meineke, manželky anglického krále Viléma IV.

Call Now Button